WEBESTEEM | FLASH CARDS | FORUM
art & design
webesteem magazine | numery archiwalne | nr 13 | prezentacje
art & design

Gallery

Anita Kreituse

english version »»Autoportret

Anita Kreituse


Już od wczesnego dzieciństwa Anita miała świadomość współistnienia równoległych, przeplatających się światów. Światów tak trudnych do opisania. Światów, które nie walczą o dominację lecz raczej się uzupełniają.

Tak więc, zamiast mówić o tym co czuje i o czym śni, zaczęła swe myśli przelewać na płótno.

W 1972 r. Anita ukończyła J.Rozentals Art School w Rydze i dostała się na litewską Państwową Akademię Sztuk Pięknych. Po obronie pracy dyplomowej pracowała jako dyrektor kreatywny w czasopiśmie, ilustrator, projektant opakowań, scenograf i projektant kostiumów. Wciąż jednak najbardziej pociągało ją malarstwo - tu sen zamieniał się w rzeczywistość a rzeczywistość przeistaczała się w sen.

Twórczość Anity ulegała wielu wpływom, jednak zawsze ocierała się o temat snów. Był więc okres fascynacji wierzeniami i tradycjami Amerykańskich Indian, okres naznaczony wpływem chrześcijańskiego mistycyzmu, postaci z baśni i opowiadań oraz wiele innych. Początkowo zauroczona sztuką Prerafaelitów, Anita wkrótce wypracowała swój niepowtarzalny styl, pracując głównie z akrylem i pastelami. Jej obrazy nabrały swoistego charakteru i łatwo odznaczają się na tle sztuki współczesnej.

Obecne prace Anity odzwierciedlają jej zainteresowanie sztuką Japonii. Część tych prac będzie można zobaczyć w maju 2005 w litewskiej galerii Daugava w Rydze.

Twórczość Anity była prezentowana na wystawach w Belgii, Danii, Niemczech, Litwie i Szwecji. Jej obrazy znalazły się w prywatnych kolekcjach w Belgii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Litwie, Rosji, Hiszpanii, Szwecji a także USA.


© Anita Kreituse

Tłumaczenie: Wojciech Adryańczyk
 

Malowane sny


© 2005 Anita Kreituse


© Anita Kreituse

english version »»

Anita Kreituse

art & design
webesteem magazine | nr 13 webesteem magazine is a part of webesteem.pl  |  copyright © 2001-2005 webesteem.pl  
art & design