WEBESTEEM | BATTLE AREA | FORUM
art & design
webesteem magazine | nr 5 | prezentacje
art & design

Mini galeria

aaron jasinski

Why do I paint? I figure that if no one ever saw a single painting, I would still do it, so I guess the reason is ultimately a selfish one. I think it is my way of working out the demons in my life. Its like therapy in that way. Don't get me wrong, I love to share my work with others. And I think that is a great motivation to finish things. Art really is communication, so an audience is pretty important, and I can't say I don't consider the audience when I create. But I don't need the audience, as far as a motivation. The motivation is very internal.
I currently reside in the Seattle Washington area where I work as an illustrator and artist. Now, I am working on some children's book projects and putting together series for gallery exhibition. I consider myself primarily a figurative artist. People interest me. I am captivated by urban scenes, expressive poses, and interesting faces. They are often autobiographical in some sense. For the time being I am quite excited about devloping my illustration and gallery career.

aaronjasinski.com

 

Dlaczego maluję? Wydaje mi się, że nawet gdyby nikt nie oglądał moich prac i tak nadal bym je tworzył. Powód jest więc ostatecznie egoistyczny. Tworzenie ma dla mnie charakter terapeutyczny, w ten sposób radzę sobie z demonami w moim życiu. Nie zrozumcie mnie źle-uwielbiam dzielić się swoją pracą z innymi, czasami jest to dobra motywacja do ich ukończenia. Tak naprawdę sztuka jest formą komunikacji, odbiorcy są bardzo ważni i nie mogę powiedzieć, że nie biorę ich pod uwagę, kiedy tworzę. Widownia jednak nie stanowi motywacji do mojej twórczości. Moja motywacja ma charakter wewnętrzny.
Obecnie mieszkam w okolicach Seattle, Washington. Pracuję jako ilustrator i artysta. W tej chwili pracuję nad kilkoma projektami książek dla dzieci i przygotowuję się do wystawy. Uważam się za artystę figuratywnego. Ludzie mnie zaciekawiają. Zniewalają mnie sceny miejskie, pozy pełne ekspresji, interesujące twarze - często w pewnym sensie autobiograficzne. Obecnie jestem podekscytowany rozwojem mojej kariery ilustratorskiej i wystawienniczej.

Aaron Jasinski

art & design
webesteem magazine | nr 5 webesteem magazine is a part of webesteem.pl  |  copyright © 2001-2004 webesteem.pl  
art & design