WEBESTEEM | BATTLE AREA | FORUM
art & design
webesteem magazine | nr 6 | fotografia
art & design
art & design

Pomimo
rozwoju
technologii cyfrowej popularność fotografii natychmiastowej nie maleje. Co więcej, w niektórych dziedzinach jest wręcz niezastąpiona.

Sprzęt

Polaroid
Spectra System

 

Produkowany do dzisiaj model Spectra zadebiutował w 1986 roku, dokładnie 38 lat po wprowadzeniu na rynek pierwszego aparatu fotograficznego firmy Polaroid - modelu 95.

 

Długotrwałe badania rynku zaowocowały aparatem zadowalającym szerokie rzesze odbiorców. Zaawansowany technologicznie i łatwy w obsłudze doskonale nadawał się do dokumentowania spraw zarówno błahych (urodziny dziecka, wycieczka do ZOO) jak i ważnych (dokumentacja wypadków samochodowych, archiwizacja dowodów śledztwa). Oprócz tego stanowił kreatywne narzędzie w rękach fotografików - kontrola nad parametrami ekspozycji i bogaty zestaw akcesoriów otwierał nowe horyzonty, niedostępne dotychczas użytkownikom Polaroidów.

W ciągu 18 lat zasadniczo Spectrę produkowano pod dwiema nazwami: Spectra AF (cena detaliczna około 150$) i Spectra (nazywana początkowo Spectra 2) - tańszy model o lekko ograniczonych funkcjach. Oprócz tego w krótkich seriach wypuszczono na rynek modele:

- Spectra ONYX: pierwszy na świecie przezroczysty aparat fotograficzny

- Spectra Pro: aparat o wzbogaconych funkcjach i ciekłokrystalicznym wyświetlaczu. Produkcji zaprzestano w 1999 roku.

- Spectra SE: specjalna edycja modelu AF, sprzedawana z zestawem akcesoriów i objęta dożywotnią gwarancją.


- Minolta Instant Pro: produkowana w kooperacji z Minoltą i uważana za najbardziej zaawansowany model z rodziny Spectra. Oferowała m.in. wielokrotne naświetlanie klatki, manualne ustawianie odległości i czasu naświetlania, wykonywanie serii zdjęć. Obiektyw wykonany był wyjątkowo ze szkła. Produkcja została zakończona w 1995 roku.


- Spectra 1200I i SI: przeznaczone na rynki pozaamerykańskie. Licznik liczy zdjęcia od 1 do 12 (przystosowane są do filmów 1200) a nie jak w we wszystkich pozostałych od 10 do 0.

- Spectra 1200FF: model wyprodukowany w 2001 roku będący niejako "eksperymentem". Inna budowa i sposób składania nawiązuje do modelu SX-70, obiektyw dwuelementowy 100mm f/11.5 i szeroko ograniczone możliwości zmniejszają popularność tego modelu.

Obecnie firma Polaroid swój najnowszy model Spectry planuje wypuścić na rynek pod nazwą Image 1200.

Aparat

W chwili pojawienia się na rynku największymi atutami Spectry były: większy rozmiar zdjęcia, zastosowanie automatycznego ustawiania ostrości i przesłony, jak i możliwość szerokiej kontroli nad parametrami ekspozycji.


System nastawiania ostrości Sonar, wykorzystujący fale dźwiękowe znany jest m.in. z zastosowania na łodziach podwodnych, a stosowany był już wcześniej w starszych modelach Polaroida: Impulse, SX-70 Sonar i SLR 680. Fale dźwiękowe wysokiej częstotliwości emitowane przez nadajnik odbijają się od fotografowanego obiektu, a echo powraca do aparatu. Układ elektroniczny (zwany advanced computer circuitry) mierzy czas potrzebny falom na dotarcie do obiektu i wydaje polecenia obiektywowi, przesłonie i lampie błyskowej. System ten zawodzi gdy fotografujemy np. przez szkło, ponieważ fale dźwiękowe w przeciwieństwie do fal podczerwonych odbijają się od szklanych powierzchni.

Pomimo produkcji aparatu w wielu modelach, zasadniczo większość z nich (oprócz modeli Pro) charakteryzuje się podobnymi parametrami:

- obiektyw trzyelementowy 125 mm. Plastikowy, plastik pokrywany szkłem, lub w modelu Pro szklany.

- przesłona f/10- f/45

- czas otwarcia migawki: 1/245-2,8 sekundy (model Pro do 6 sekund w trybie auto i do 2 minut w manualnym)

- zakres nastawianej ostrości: od 0,6m do nieskończoności

- samowyzwalacz: 12 sekund. Mrugająca dioda pokazuje upływ czasu.

- lampa błyskowa zasilana z baterii zawartej w magazynku z filmami. Zasięg 0,6m-4,6m, czas ładowania od 0,1-2,8 sekundy.

- wizjer pokazujący fotografowany obraz, odległość w metrach lub stopach i symbole: żółty "ostrzeżenie" i zielony "prawidłowe warunki" ułatwiające wykonanie zdjęcia.

- waga: 800 gram (bez filmu)

- wymiary: długość 16 cm, szerokość 14,2 cm, wysokość 7,6 cm złożony i 9,6 cm otworzony.

Film

Wraz z nowym aparatem wprowadzono do sprzedaży udoskonalony film integralny o większym rozmiarze. Filmy Polaroid Spectra mają czułość ISO 640/ DIN 29 i wywołują się około 3 minuty w zalecanej temperaturze 21 stopni Celsjusza. W porównaniu do wcześniejszych filmów poprawiono zakres oddawania kolorów, zwiększono pojemność tonalną odbitek i jakość i ostrość obrazu. Filmy przystosowane są zarówno do światła dziennego jak i lampy błyskowej. Obecnie na rynku dostępne są cztery typy filmów współpracującymi z aparatami Spectra:

- standardowy film Polaroid Spectra

- film Polaroid Spectra Platinium, uznawany za najlepiej oddający obecnie kolory i dokładnie reprodukujący odcienie skóry.

- typ 990 High Definition

- Spectra Grid Film z naświetloną fabrycznie kratką ułatwiającą późniejsze pomiary. Przydatny w dokumentacji technicznej i medycznej.

Każde zdjęcie ma na odwrocie specjalny numer zawierający informacje na temat daty i miejsca produkcji.


Specjalna usługa firmy Polaroid Film Veryfication Program umożliwia dokładne określenie danych filmu znalezionego lub wykonanego w miejscu śledztwa. Program jest płatny i dostępny tylko na terenie USA.

Rozmiar całkowity filmu: 10,1x10,3 cm w tym rozmiar zdjęcia: 9,1x7,2 cm. magazynek zawiera standardowo 10 zdjęć (12 film oznaczony 1200) i 6 voltową baterię PolaPulse zasilającą elektronikę aparatu i lampę błyskową.

Akcesoria

W związku z myślą o zainteresowaniu szerokiego grona użytkowników, Polaroid wraz z nowym aparatem wprowadził na rynek bogaty zestaw akcesoriów. Umożliwiają one wykorzystanie aparatu zarówno do celów zawodowych (dokumentacja i archiwizacja danych) jak i twórczych. Poczynając od najprostszych i praktycznie potrzebnych każdemu nylonowej torby na aparat i statywu stołowego oferta obejmuje także:

- zdalny wyzwalacz z pilotem. Odbiornik podłączony za pomocą specjalnego kabla do tylnego panelu Spectry odbiera sygnały z pilota oddalonego do 100 metrów i wyzwala migawkę aparatu.

- nakładki powiększające (close up) zakładane na front aparatu. Pozwalają na wykonanie zdjęć z odległości 25 cm . Powiększają obraz widziany przez wizjer, zmiękczają światło lampy błyskowej i zasłaniają system Sonar. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje nakładek, różniące się sposobem mierzenia odległości od fotografowanego obiektu. Jedna z nich ma na froncie wysuwany na sznurku gumowy guziczek, druga bardziej zaawansowana dwa światła umieszczone po bokach i świecące pod odpowiednim kątem. Zbiegające się w jeden punkt światełka umożliwiają dokładne ustawienie aparatu 25 cm od fotografowanego obiektu.


- statyw kopiujący niezastąpiony przy kopiowaniu w skali 1:1 małych przedmiotów, dokumentów, zdjęć itp.


Wykonana z plastiku statyw stawiamy na fotografowanym przedmiocie, a od góry wsuwamy front aparatu. Otwierana boczna klapka ułatwia dokładnie ustawienie przedmiotu wewnątrz kadru. Specjalne lustro odbija światło lampy błyskowej i rozświetla całe wnętrze zamkniętego statywu.

Statyw kopiujący wraz z nakładką powiększającą, aparatem 1200I, instruktażową kasetą video i torbą oferowany jest jako Spectra Close Up Kit. »»

- zestaw filtrów "Special Effects Filter Kit". W jego skład wchodzą zapakowane w specjalne etui ramka na filtry mocowana na obiektywie i 5 filtrów: F101 horizontal blur, F102 red center spot, F103 starburst, F104 3 image prism i F105 5 image prism.

- zestaw filtrów "Creative Effects Filter Kit". Zawiera ramkę do mocowania filtrów, adapter do podwójnego naświetlania pojedynczej klatki (F111) i 5 filtrów: F107 orange center spot, F108 diffusing surround, F109 warming filter i F110 polarizing filter.

Pomimo rozwoju technologii cyfrowej popularność fotografii natychmiastowej nie maleje. Co więcej, w niektórych dziedzinach jest wręcz niezastąpiona. W Stanach Zjednoczonych fotografie wykonane na materiałach Polaroid są uważane za niemożliwe do podrobienia i zalecane przez urzędy wydające np. dokumenty tożsamości. Fotografie przedstawiane w sprawach sądowych mają niezaprzeczalną wartość dowodową i dlatego tak chętnie wykorzystywane są podczas dokumentowania śledztwa. Ponadto są łatwe w obsłudze (fool proof), stosunkowo tanie i mobilne w warunkach polowych. Wykorzystywane są w dokumentacji sadowej, kryminalnej, budowlanej, przez pracowników agencji ubezpieczeń, lekarzy i przedstawicieli wielu innych profesji związanych w swej pracy z różnorodną archiwizacją danych. Oczywiście nie sposób wspomnieć o artystach, którzy kreatywnie fotografują za pomocą materiałów Polaroid.

Być może ze względu na nich firma Polaroid, pomimo kłopotów finansowych nie zaniechała prac nad rozwojem fotografii natychmiastowej. Wprowadza do sprzedaży nadal nowe modele aparatów i modyfikuje sprawdzone. Właśnie 28 czerwca 2004 roku zapowiadana jest premiera najnowszego modelu zwanego obecnie Image 1200, posiadającego m.in. ekran LCD znany dotychczas z aparatów cyfrowych. »»

Nie pozostaje nam nic innego jak wierzyć w siłę wypowiedzi znalezionej na jednej z internetowych witryn o Polaroidach: "Forget digital cameras, support Polaroid and keep them alive", a firmie Polaroid życzyć dalszego rozwoju.

Adam Szrotek

Autor dziękuje Mirkowi Szrotek za wypożyczenie sprzętu firm Polaroid i Minolta.

 

art & design
webesteem magazine | nr 6 webesteem magazine is a part of webesteem.pl  |  copyright © 2001-2004 webesteem.pl  
art & design