WEBESTEEM | BATTLE AREA | FORUM
art & design
webesteem magazine | najnowszy numer | numery archiwalne | rozmaitości | relacje | recenzje | kontakt
art & design

 

Magda Bielesz

Relacja z wernisażu. Cykl ze skakankami

© 2004 Magda BieleszMagda Bielesz

 

PGR_ART_ATTACK

Od początku. Biorę udział w projekcie Extreme art - fajna nazwa. Jest to nowa inicjatywa gdańskich artystów: Sylwestra Gałuszki przy współpracy z Mikołajem Robertem Jurkowskim. Zaproszeni artyści w ciągu jednego miesiąca mają namalować kilka obrazów. Prace będą powstawać w Wolnej Pracowni PGR_ARTu, gdzie zaproszony artysta mieszka i tworzy. W sierpniu na terenie Stoczni Gdańskiej w siedzibie Kolonii Artystów Młode Miasto / Wolna Pracownia PGR_ART odbyła się pierwsza edycja projektu.

11 września miałam swój pierwszy wernisaż (pokazałam obrazy które przywiozłam ze sobą). Był kameralny, na otwarcie o dwudziestej trzeciej przyszło dwadzieścia sześć osób. Pokazałam pięć obrazów z cyklu ze skakankami. To pozytywne prace. Potem, około dwudziestej czwartej, pojawiło się więcej osób. Wszyscy uśmiechnięci, mili, przyjaźnie nastawieni. Może dlatego, że to fajne miejsce, a może - nie wiem - tak po prostu. Na wernisaż, oprócz tutejszej, przyszły dwie koleżanki, które biorą udział w Warszawie w projekcie Artist in Residance. Jedna z Finlandii druga ze Szwajcarii.

Bar obsługiwała Kasia. Przyznam się, że chwilami ją zastępowałam.

Do jedzenia było ciasto mamy Celiny oraz nektarynki, ale tylko dla wybranych (ponieważ leżały za barem).

Oprawą muzyczną zajął się Muchacho. Na codzień się produkcją muzyki i graniem z winyli. Przy tworzeniu inspiracje czerpie zewsząd: z otoczenia, relacji międzyludzkich, hałasu miejskiego...W przypadku grania z winyli lubi niekonwencjonalne miksowanie z dynamiczną zmianą tempa, energiczne przejścia, wplatanie bardzo róznych dźwięków (od mszy papieskich po sygnały łowieckie).


Muszę dodać, że na czas wernisażu byłam bezdomna (i tak jest co tydzień – ponieważ miejsce, w którym śpię w tygodniu na weekend zamienia się w klub i galerię).


Było tak niesamowicie i tak inaczej, że zapomniałam o tym, że powinnam robić zdjęcia. I ciężko mi o tym pisać, bo bardziej chcę, by zostało to w mojej głowie, niż dzielić się tym z innymi. Po prostu, panuje tu inna atmosfera niż gdziekolwiek, jest tu inaczej.

Chociaż nie lubię porównywać, to podobnie czułam się na otwarciu mojej wystawy w berlinskiej galerii Zero. Chociaż może było tam zupełnie inaczej. Podoba mi się to miejsce nie wymuszajace nic na mnie, czas płynie tu swoim torem.

Teraz maluję obrazy na drugą część projektu - na wystawę kończącą mój pobyt tutaj. I choc strasznie cieszę się, że tu jestem i dobrze mi sie tu maluje, to z każdą postawioną kreską na płótnie zbliżam się do wyjazdu i z tego powodu jestem zła. Bo przyznam się wbrew samej sobie, że znalazłam tu cos dla siebie. Mój projekt, który tu realizuje jest o kobietach ale tak naprawde o każdym z nas. Opisuje świat za pomocą wrażeń, zmysłów, symboli zaczerpniętych z tego miejsca. Poprzez klimat panujacy w tym momencie w Stoczni Gdańskiej, poprzez dzieciństwo. Nie chcę nic narzucać, chcę zasygnalizować. Lubię dzielić się z innymi moimi emocjami.

NA BARYKADY WSZYSCY PÓJDZIEMY ZA WOLNOŚĆ ŚWIĘTĄ OKALECZĄ NAS I UMRZEMY

Dobrze mi sie tu żyje i chyba każdemu, kto ucieka od rutyny codzienności byłoby tu dobrze. Takie pomieszanie z poplątaniem w mojej głowie. Drugiego października otwarcie wystawy kończącej mój pobyt tutaj. Zapraszam!

Magda Bielesz

 

Magda Bielesz: PGR_ART_ATTACK
Strona: www.magdabielesz.art.pl »»

Kontakt

art & design
webesteem magazine | nr 17 webesteem magazine is a part of webesteem.pl  |  copyright © 2001-2004 webesteem.pl  
art & design