WEBESTEEM | BATTLE AREA | FORUM
art & design
webesteem magazine | najnowszy numer | numery archiwalne | rozmaitości | relacje | recenzje | kontakt
art & design

 

Adam Pękalski

Ilustracje i rysunek satyryczny

Wystawa w Muzeum Karykatury

© 2004 Adam PękalskiAutoportret

Adam Pękalski

Urodzony w roku 1975 w Gdańsku, mieszka w Sopocie. W latach 1995 - 2000 student wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Tomasza Bogusławskiego, aneks w pracowni prof. Cz. Tumielewicza. W roku 1999 był stypendystą Ministra Kultury.

Zajmuje się ilustracją książkową i prasową, komiksem, grafiką komputerową i malarstwem.

Wystawy indywidualne w latach 1999 - 2004 w Sopocie, Zawierciu, Kamiennej Górze, Michałowicach, Legnicy i Warszawie. Ponadto udział w wystawach zbiorowych w Warszawie, Gdańsku, Zielonej Górze i Legnicy.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych:

Wyróżnienie w konkursie na projekt znaczka pocztowego organizowanym przez Pocztę Polską w 1998, Platinium Award w konkursie Agfy "Visions of Contrast" w roku 1999, II Nagroda w konkursie "Don Quijote" - Salamanca 1999, Golden Award w konkursie Agfy "City in a Postcard" 2000, Nagroda specjalna na VII Międzynarodowym Salonie Karykatury - Zemun 2002, Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Satyrykon - Legnica 2003, I Nagroda oraz Nagroda Specjalna tygodnika "Polityka" w konkursie "Polaków portret przaśny. I Forum Młodych Karykaturzystów" - Warszawa 2003, Wyróżnienie Muzeum Karykatury w konkursie "Leśne żywoty i żywioły" - Warszawa 2004.


Prace Adama można oglądać na stronie www.digart.pl pod nickiem Adamus75.

 
 

Relacja z wernisażu

Wieczór nie zapowiadał się zachęcająco, głównie z powodu pogody. Prawdziwa jesień, coraz chłodniej i mżawka. Aż trudno było uwierzyć, że pomimo tego w Muzeum Karykatury na Koziej, w Warszawie, 7 października zjawiło się tyle osób. Niewielka (choć największa) sala w której miała odbyć się inauguracja wystawy pękała w szwach. Dyrektor Muzeum zawołał na małą scenę dwóch bohaterów wieczoru - Andrzeja Podulkę (który jak sam prowadzący powiedział, rysuje karykaturę od 30-tu już lat) oraz naszego bohatera, Adama Pękalskiego (który to nawet 30-tu lat jeszcze nie skończył). Obydwoje artyści zostali przywitani a następnie 'pęknęli' wystawę, to znaczy przekłuli szpilkami po jednym balonie, po czym zaprosili, każdy trzy osoby do przekłucia kolejnych.


Tak to hucznie rozpoczął się wernisaż naszego młodego zdolnego Adama Pękalskiego. Prace Adama wywieszone zostały w piwnicy muzeum, w kameralnej sali, oraz na korytarzu, wzdłuż schodów, aż na sam dół. W sumie zaprezentowano ok. 60 prac artysty - przede wszystkim akwarel, prac wyróżnionych i nagrodzonych, ilustracji do magazynów, książek i materiałów dydaktycznych. Wywieszone w kameralnej sali, buchały kolorami i prowokowały gości do detektywistycznego wręcz oglądania. Adam to mistrz detalu. Trzeba przyznać, że każda z prac zadziwia, zwłaszcza jeśli dokładniej jej się przyjrzeć. Zwiedzający uważnie je oglądali, wybuchając śmiechem i zachwycając się zaskakującymi pomysłami w obrazkach.


Druga część wieczoru przeniosła się do ogródka Muzeum, gdzie przy piwie oferowanym przez Dyrekcję, goście mogli towarzysko spędzać czas, artyści odpowiadać na pytania tychże gości, odpoczywając jednocześnie od fleszy fotoreporterów. Najbardziej wytrwała okazała się grupa gości Adama - przyjemnie spędzając czas pod parasolami, sącząc piwo.


Trzecia część wieczoru zakończyła się w dużo mniejszym już gronie w Harendzie. Wszyscy byli zachwyceni, zadowoleni, uśmiechnięci, z nadzieją na kolejne wystawy i wernisaże, których bohaterem będzie Adam Pękalski, młody karykaturzysta malarz - tym razem bez akompaniamentu innych rysowników.

Anna Moderska

© 2004 Adam Pękalski


 

Adam Pękalski: Ilustracje i rysunek satyryczny : Wystawa w Muzeum Karykatury
Tekst relacji: Anna Moderska
Foto: Alan Iwanowski-Pineiro »»

Kontakt

art & design
webesteem magazine | nr 17 webesteem magazine is a part of webesteem.pl  |  copyright © 2001-2004 webesteem.pl  
art & design